Župnijska cerkev

notranjost cerkve

Kot z očesom v trikotniku simbolično ponazorimo Boga, tako je v stropu nad oltarjem trikotna kupola - svetlobnik. Simbolizira Boga Očeta, ki sprejema Jezusovo in našo daritev na oltarju.

Strop se iz najnižje točke nad oltarjem vse bolj dviga, kot naj se naše molitve izpred oltarja dvigajo k Bogu. Ob svetlobniku so trije simboli naše življenske poti. Te so za posamezne ljudi različno dolge.

V življenju se pojavljajo križi. Želimo jih sicer zaobiti, vendar nam Jezus govori, da naj križe vdano sprejmemo (zato so v kvadratu križi). Če križe z ljubeznijo sprejmemo, prihajajo v nas milosti, kar ponazarjajo žarki na stropu..

Na začetku ponazorjene poti je kocka. Kot so vojaki vrgli kocko, kdo bo dobil Jezusovo obleko, tako naj bi v srcu tudi mi "vrgli" kocko, da bi čim več pri sv. maši prejeli z ambona, oltarja in iz svetišča.

Ko se vzpenjamo k Bogu po strmi poti, naletimo na ovire. Simbolizira jih globoka zareza v stropu, vendar jih z Božjo pomočjo lahko premagamo, zato se žarki (znamenja milosti) nadaljujejo preko te zareze.

Če na poti popustimo v krščanskem življenju, nam Bog ne more tako učinkovito pomagati, zato priteka milost v manjši meri, to pa ponazarjajo prekinjeni žarki. Luknje v delu stropa povedo, da je "nebo" vedno odprto za nas ljudi, če se vanj zazremo z zaupanjem.

Pomen in simbolika križa v cerkvi sv. Modesta

kriz

Na našem oltarnem križu je pri Kristusu posebej poudarjeno trpljenje. Posebno opazno je v izrazu obraza ter v drži rok in nog. Pred nami zaživi trpeči Kristus z vso svojo notranjo in zunanjo bolečino, darovano za naše odrešenje

Poseben pomen ima tudi sam križ. Ni simetričen, kakršnih smo tako zelo navajeni. V njem je globlji simbolični pomen. Njegov pokončni krak se steza nad zid proti nebu. To pomeni, da je odrešenje, ki je prišlo po križu, povezalo nebo in zemljo - človeštvo z Bogom. Ker smo odrešeni, moramo pogled dvigati nad ves snovni svet proti nebu, k Bogu.

Vodoravni del križa je na eni strani daljši, steza pa se preko zidu v prostor cerkve, kjer se nahajamo mi. Napis INRI (Jezus Kristus, judovski kralj) pomeni Odrešenika.

kriz tabernakelj_modesta

Jezusovo odrešenje je podarjeno ljudem vseh časov in krajev. Sega k nam: v naš prostor in čas. Prav mi, zbrani v tem prostoru, smo v svetišču deležni zasluženja križa.

V svetlečih se medeninastih ploskvah se kot v zrcalu vidimo iz določenih mest ljudje, zbrani v cerkvi. Pridružujemo se Jezusovi daritvi, predvsem njegovi mašni daritvi, ki je istovetna z Njegovo daritvijo na križu.

Vse konice medeninastih ploskev so usmerjene k Jezusu. Tako naj mi, odzrcaljeni v njih, pridružimo svoje križe in trpljenje Jezusovi daritvi. To je naša daritev za odrešenje ljudi. Križ je delo rezbarja Janeza Vovka.

v mesecu juniju, juliju in avgustu:

od ponedeljka do petka po večerni maši.

Kadar bo maševal drug duhovnik uradne ure odpadejo.

PRVA SREDA V MESECU: OD 9.00 DO 10.00

TRETJA SREDA V MESECU: OD 16.00 DO 17.00

Mesečna oznanila RAST za avgust 2017

Duhovna misel

Marija je vzeta v nebesa, veselijo se angeli.

molitveni namen

Na čast Svetemu Duhu za veroučence, starše in veroučitelje ob začetku novega pastoralnega leta.