Župnijska cerkev

notranjost cerkve

Kot z očesom v trikotniku simbolično ponazorimo Boga, tako je v stropu nad oltarjem trikotna kupola - svetlobnik. Simbolizira Boga Očeta, ki sprejema Jezusovo in našo daritev na oltarju.

Strop se iz najnižje točke nad oltarjem vse bolj dviga, kot naj se naše molitve izpred oltarja dvigajo k Bogu. Ob svetlobniku so trije simboli naše življenske poti. Te so za posamezne ljudi različno dolge.

V življenju se pojavljajo križi. Želimo jih sicer zaobiti, vendar nam Jezus govori, da naj križe vdano sprejmemo (zato so v kvadratu križi). Če križe z ljubeznijo sprejmemo, prihajajo v nas milosti, kar ponazarjajo žarki na stropu..

Na začetku ponazorjene poti je kocka. Kot so vojaki vrgli kocko, kdo bo dobil Jezusovo obleko, tako naj bi v srcu tudi mi "vrgli" kocko, da bi čim več pri sv. maši prejeli z ambona, oltarja in iz svetišča.

Ko se vzpenjamo k Bogu po strmi poti, naletimo na ovire. Simbolizira jih globoka zareza v stropu, vendar jih z Božjo pomočjo lahko premagamo, zato se žarki (znamenja milosti) nadaljujejo preko te zareze.

Če na poti popustimo v krščanskem življenju, nam Bog ne more tako učinkovito pomagati, zato priteka milost v manjši meri, to pa ponazarjajo prekinjeni žarki. Luknje v delu stropa povedo, da je "nebo" vedno odprto za nas ljudi, če se vanj zazremo z zaupanjem.

Pomen in simbolika križa v cerkvi sv. Modesta

kriz

Na našem oltarnem križu je pri Kristusu posebej poudarjeno trpljenje. Posebno opazno je v izrazu obraza ter v drži rok in nog. Pred nami zaživi trpeči Kristus z vso svojo notranjo in zunanjo bolečino, darovano za naše odrešenje

Poseben pomen ima tudi sam križ. Ni simetričen, kakršnih smo tako zelo navajeni. V njem je globlji simbolični pomen. Njegov pokončni krak se steza nad zid proti nebu. To pomeni, da je odrešenje, ki je prišlo po križu, povezalo nebo in zemljo - človeštvo z Bogom. Ker smo odrešeni, moramo pogled dvigati nad ves snovni svet proti nebu, k Bogu.

Vodoravni del križa je na eni strani daljši, steza pa se preko zidu v prostor cerkve, kjer se nahajamo mi. Napis INRI (Jezus Kristus, judovski kralj) pomeni Odrešenika.

kriz tabernakelj_modesta

Jezusovo odrešenje je podarjeno ljudem vseh časov in krajev. Sega k nam: v naš prostor in čas. Prav mi, zbrani v tem prostoru, smo v svetišču deležni zasluženja križa.

V svetlečih se medeninastih ploskvah se kot v zrcalu vidimo iz določenih mest ljudje, zbrani v cerkvi. Pridružujemo se Jezusovi daritvi, predvsem njegovi mašni daritvi, ki je istovetna z Njegovo daritvijo na križu.

Vse konice medeninastih ploskev so usmerjene k Jezusu. Tako naj mi, odzrcaljeni v njih, pridružimo svoje križe in trpljenje Jezusovi daritvi. To je naša daritev za odrešenje ljudi. Križ je delo rezbarja Janeza Vovka.

PONEDELJEK: 8.00 DO 9.00.

ČETRTEK 8.00 DO 9.00 IN 16.30 DO 17.30.

PRVA SREDA V MESECU: OD 9.00 DO 10.00

TRETJA SREDA V MESECU: OD 16.00 DO 17.00

RAST - december 2017

okt 2017

Če rožni venc boš molil rad, dobil boš milost vsakikrat. MArija te ljubila bo, sprosila sveto ti nebo.

molitveni namen

Na čast Svetemu Duhu za veroučence, starše in veroučitelje ob začetku novega pastoralnega leta.