Kako lahko “naročim mašo”?
Za sveto mašo se oglasite v župnijski pisarni. Najbolje v času uradnih ur. Mašne namene sprejemam navadno za dva meseca naprej. Mašne namene sprejemam do zapolnitve prostih maš, potem sprejemam naprej za “oddane” maše. Prvi namen, ki je napisan v oznanilih Rast opravim sam, ostale namene, ki so pisani poševno pa pri maši imenujem in jih oddam drugim duhovnikom, ki nimajo dovolj mašnih namenov, da mašujejo po vašem namenu. Sami lahko pridete k maši po vašem namenu v domačo cerkev, kjer bo namen tudi imenovan.
Kaj je maša ali evharistija?
Sveta maša evharistija je srce in vrhunec življenja Cerkve, kajti v njej Kristus pridružuje svojo Cerkev in vse njene ude svoji daritvi hvale in zahvale, ki jo je na križu daroval svojemu Očetu enkrat za vselej; po tej daritvi razliva milosti odrešenja na vso Cerkev. (prim. KKC Katekizem katoliške Cerkve 1407) Evharistija je spomin (memoriale) na Kristusovo veliko noč (pasho): to se pravi na delo odrešenja, izvršeno s Kristusovim življenjem, smrtjo in vstajenjem, delo, ki ga liturgično dejanje napravi navzočega. (KKC 1409) Kot daritev se evharistija daruje tudi v odpuščanje grehov živih in rajnih, in za to, da si izprosimo od Boga duhovnih in časnih dobrin. (KKC 1414)
Mašni namen je namen, po katerem duhovnik daruje mašo na prošnjo darovalca. Mašni nameni so lahko različni. Čeprav najpogosteje darujemo maše za rajne sorodnike, pa je zelo primerno in priporočljivo, da za mašne namene določimo tudi potrebe živih, potrebe Cerkve, sveta, kot tudi osebne namene. Mašni nameni so lahko tudi v zahvalo, v čast, ali v obliki prošnje, (na primer v čast ali zahvalo božjim in svetim osebam, Materi Božji, za zdravje, srečen porod, za dobro vreme, dobro letino, nove duhovne poklice, v zahvalo za 25, 50 let skupnega življenja, itd…).
Mašni dar je priporočeni denarni prispevek, ki ga darovalec daruje, ko naroči mašni namen. Z darom darovalec izraža podporo za vzdrževanje duhovnikov in njihovega dela (prim. kan. 946). V Sloveniji se duhovniki preživljajo predvsem ter darov dobrotnikov (npr. ob blagoslovu doma, ob rojstnem dnevu, enkrat letno v cerkvi, bera, odvisno od krajevne navade), itd.. Višino mašnega daru določijo krajevni škofje na ozemlju države. V Sloveniji je določena višina daru 23 €.
Kje lahko naročite mašni namen?
Mašni namen lahko naročite pri vsakemu duhovniku. Duhovnika, ki je sprejel mašni namen, veže dolžnost, da opravi mašo sam, ali pa jo opravi drugi duhovnik. Dobro je, da se dogovorite tudi glede datuma opravila maše, če je to seveda mogoče. Tako boste k udeležbi maše lahko povabili tudi svoje sorodnike. Marsikje poznajo lep običaj, da se naročen mašni namen opravi tudi izven domače župnije. Te mašne namene duhovniki posredujejo škofu ali duhovnikom, ki nimajo dovolj mašnih namenov, npr. duhovnikom, ki opravljajo kakšno škofijsko službo, so upokojeni, v domovih za ostarele, v misijonih ali samostanih. Tako vaš mašni namen ni le izraz skrbi za domačega duhovnika, ampak tudi za vse duhovnike.
Sv. Gregor Veliki pripoveduje, da je v samostanu pri sv. Andreju na hribu Celiju v Rimu umrl menih Just, ki je utajil tri zlate kovance. Po njegovi smrti je papež Gregor določil, naj se zanj opravi trideset dni vsak dan po ena maša. Med opravljanjem tridesete maše, se je rajni prikazal svojemu bratu Kopiozu in mu naznanil, da je rešen vic (sv. Gregor Veliki, Dialogi 1. 4, pogl. 55). Ta dogodek je bil povod, da so v Zahodni Cerkvi začeli obhajati tako imenovane »gregorijanske maše« s posebno prošnjo, da bi bila duša pokojnika rešena vic. Gregorijanske maše se darujejo trideset zaporednih dni, vsak dan po ena maša za točno določenega pokojnika. Ni nujno, da vse maše opravi en sam duhovnik. Prav tako se zaporedje maš ne prekine zaradi nepredvidenega ali nujnega razloga (npr. prometna nesreča duhovnika, ki mašuje, pogrebna maša, ki se je ne da odpovedati).
Sama nepretrganost v zaporednem maševanju tridesetih maš ne deluje magično. Pomembna je molitev, osebna odpoved, žrtev, post ali dobra dela, zlasti pa namen, da bi rajni po Kristusovi daritvi in našem zavzetem sodelovanju dosegel večno življenje. Če le moremo se udeležimo tudi mašne daritve. Dar za gregorijanske maše je 750 €, saj vključuje 30 dnevno zaporedno maševanje.
To je maša, ki jo duhovnik opravi v okviru pogrebnega obreda pokojnika, ali pa vsaj v osmini pogreba. V Sloveniji obstaja navada, da za pokojnika poleg pogrebne maše, darujemo tudi mašo 7 dan po pogrebu in 30. dan (ali mesec dni po pogrebu) in obletno (na prvo ali katero koli drugo obletnico pogreba pokojnega). Lepa in spodbude vredna je odločitev sorodnikov in prijateljev pokojnika, da namesto cvetja ali sveč ob pogrebu naročijo mašo za pokojnika, ali darujejo svoj dar v dober namen (za župnijo, misijone, Karitas…) ter se tudi sami vključijo v molitev za rajnega.
Koliko maš sme duhovnik darovati na dan?
Med tednom lahko duhovnik praviloma daruje le eno mašo na dan. Če pastoralne potrebe narekujejo (upravičeni razlog je npr. poročna ali pogrebna maša) in z dovoljenjem škofa, pa lahko med tednom redno daruje tudi drugo mašo. Duhovnikom, ki upravljajo več župnij, je ob nedeljah in zapovedanih praznikih dovoljeno, da opravijo tudi dve ali tri maše. Dar za drugo (lat. binacijo) ali tretjo mašo (lat. trinacijo) mora duhovnik oddati na škofijo za namene, ki jih določi škof.
Koliko namenov sme duhovnik vključiti v mašno daritev?
Duhovnik sme v mašno daritev vključiti le en mašni namen, za katerega je prejel mašni dar. Darovalec pa lahko v isti namen vključi več pokojnih (razen pri gregorijanskih mašah) ali več prošenj. V tem primeru lahko duhovnik pri maši (v uvodu ali v prošnjah vernikov ali pri evharistični molitvi) omeni imena pokojnih ali vsebino darovalčevega namena. Lahko pa duhovnik pri maši omeni tudi mašni namen, ki se je daroval v župniji in je bil oddan naprej drugemu duhovniku v maševanje. Ni pa dovoljeno duhovniku združevati mašnih namenov različnih darovalcev (prim. kan. 948).
Ali lahko pri maši več duhovnikov somašuje? Po čigavem namenu se v tem primeru daruje maša?
Duhovniki lahko somašujejo, kar se celo priporoča. V tem primeru lahko vsak duhovnik daruje mašo po namenu darovalca, katerega naročilo je prejel. Duhovnik, ki isti dan drugo mašo somašuje, ne sme zanjo sprejeti daru iz nobenega naslova (kan. 951 §2)
Ali je potrebno, da se pri maši omeni, za koga je maša?
Obred maše ne določa, da bi se darovani namen med mašo posebej omenjal, razen v primeru pogrebne maše. Navada je, da se mašni nameni objavijo v oznanilih (na oglasnih deskah v cerkvi, v tiskanih oznanilih, itd). Mašni namen se lahko omeni tudi v uvodu v mašo ali pri prošnjah za vse potrebe, pri čemer se upošteva krajevno navado. Vsekakor maša, ki se daruje, ni »kupljena« z mašnim darom, ali v »izključni lasti naročnika«. Pri vsaki maši lahko vsak vernik v Kristusovo daritev vključi svoje in skupne namene.
Ali imajo duhovniki dovolj mašnih namenov?
Odvisno od posamezne župnije. Pred leti je bilo mašnih namenov v Sloveniji dovolj. Vedno bolj pogosto pa se dogaja, da nekateri duhovniki mašujejo po več dni v mesecu brez mašnih darov. Posledično to pomeni, da živijo z zelo skromnimi dohodki.
Lepo ste povabljeni, da bi iz ljubezni do maše ter z vero v njene nadnaravne duhovne milosti in v skrbi za svoje duhovnike, zavestno darovali za različne mašne namene. Zavestno darovanje je v tem, da se kot kristjani (osebno ali v okviru družine) vsako leto znova odločite, koliko in za katere mašne namene boste darovali.