Skip to content Skip to footer
PRIJAVA KRSTA PRI ŽUPNIKU

– Za sveti krst se oglasite v župnijski pisarni oz. pokličite po telefonu, kjer se bomo dogovorili za priprave na krst in datum krsta.
– Krščevanje navadno poteka ob nedeljah ob 11. uri, lahko tudi med nedeljsko sveto mašo, če sta starša poročena.
– Priprave na krst opravimo v župnijski pisarni, kjer tudi zapišemo potrebne podatke za vpis v krstno knjigo.
– Za sveti krst se je potrebno oglasiti vsaj mesec dni pred krstom, da uredimo vse potrebno.
– Zakrament krsta se podeljuje samo v župnijski cerkvi pri krstnem kamnu.
– Botri, če niso iz domače župnije potrebujejo potrdilo za botra, ki ga dobijo pri svojem župniku v župniji kjer živijo. Krščenec naj ima, če je le mogoče botra. Lahko ima enega ali dva. Če sta dva naj bosta moški in ženska.

 

KRST

Rojstvo otroka prinese v družino veselje in radost, hkrati pa tudi skrb in odgovornost. Starša sta med drugim postavljena tudi pred odločitev, naj dasta otroka krstiti ali ne.

Za mnoge starše je krst samoumeven, spet drugi so prepričani, da se mora o krstu odločiti otrok sam. Nekateri otroka krstijo iz lepe navade, ki sodi h rojstvu otroka, nekateri z željo, da bi bil otrok deležen božjega varstva, nekateri pa zaradi mnenja, da otroku ne more škoditi.

Krst je prvi in najpomembnejši zakrament. Z njim se za otroka začenja novo življenje, saj postane božji otrok. Pri krstu se otroku izbrišejo vsi grehi, vključno z izvirnim grehom, hkrati pa stopa na pot vere in odrešenja.

 

Ime

Že ob rojstvu otroku izberete ime. Najlepše je, če otroku izberete ime, na katerega bo v življenju ponosen in bo vesel, da ste ga tako poimenovali. Pri krstu otrok prejme še ime svetnika ali svetnice, ki se bo pred Bogom zavzemal za vašega otroka. To je otrokov krstni zavetnik.

 

Kdo je lahko boter?

Boter je lahko oseba, ki:
– je dopolnila 16 let,
– je katoliške vere, je prejela zakramente krsta, obhajila in birme ter živi primerno nalogi, ki jo bo sprejela,
– ni krščencu oče ali mati.

Boter je lahko en sam, lahko pa ima krščenec tudi dva botra (moškega in žensko).

Naloga botra je, da si prizadeva, da bo krščenec po krstu živel iz vere. S svojim življenjem mora biti krščencu zgled vere. Zato tisti, ki so le civilno poročeni ali živijo v izven zakonski skupnosti, ne morejo biti botri.

Zaželeno je, da boter ni prestar, da bo lahko otroka čim dlje spremljal, še posebej v času pubertete.
Biti boter ne pomeni samo nekaj častnega, ampak je tudi obveznost in dolžnost, saj pri obredu krsta obljubi, da bo pomagal pri vzgoji otroka.